ZDRAVÉ ZATEPLENIE

PRE VÁŠ DOM

Prevetrávané fasádyPrierez prevetrávanej fasády


V súčasnom období sa zavesené prevetrávané fasády používajú s obľubou z funkčných a estetických dôvodov. Tieto fasádne systémy menia nielen výraz budovy, ale skvalitňujú aj technické vlastnosti obvodových stien. Zapadajú do dnešného trendu jednoduchých elegantných fasád v minimalistickom štýle, riešia však aj problémy pri rekonštrukcii starších domov.


Čo sú to prevetrávané fasády

Na rozdiel od klasických fasád pri prevetrávaných je vytvorená medzi obvodovou stenou a vonkajším zaveseným fasádnym plášťom vzduchová medzera. Táto slúži svojím komínovým efektom na trvalé odvetrávanie vlhkosti. Pri odvetranom systéme sa upevní na stenu nosný rošt, do ktorého sa tepelná izolácia vloží.

Pre uchovanie príjemnej teploty v interiéri je optimálne, keď má tepelná izolácia vysokú účinnosť. Prírodná minerálna vlna môže mať súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda až 0,032 W/m.K, čo je dnes špičkovým parametrom. Minerálna vlna má tiež veľmi nízky difúzny odpor, čo znamená že cez jej štruktúru jednoducho vlhkosť prechádza v podobe vodných pár a následne prestúpi do prevetrávanej vzduchovej medzery umiestnenej za izolantom. Táto vlastnosť preto predurčuje použitie takéhoto riešenia aj na stavby, pri ktorých sú steny vlhké.

Zakrytie takýchto stien akýmkoľvek iným spôsobom by malo za následok hromadenie vlhkosti a následnú tvorbu plesní. Takýto fasádny systém zaručuje optimálny vlhkostný režim obvodovej steny. V lete táto medzera zabraňuje prílišnému prehrievaniu budovy a napomáha účinnosti tepelnej izolácie. Prúdenie vzduchu v medzere ochladzuje fasádny plášť. Tepelná izolácia v súčinnosti s prevetrávanou vzduchovou medzerou v zime zabezpečuje menšiu spotrebu tepelnej energie pre vykurovanie.

Pri použití minerálnej vlny s ECOSE technológiou, ktorá je vyrobená s recyklovaných materiálov a ako spojivo sa používajú materiály výlučne na prírodnej báze, získame zároveň aj ekologické bývanie. Povrchová úprava prevetrávaných fasád sa môže realizovať dreveným, keramickým, kamenným alebo metalickým obkladom.Na čo si dať pozor

Pri zatepľovaní prevetrávaným systémom je potrebné dodržať niekoľko opatrení:

  • Na existujúcu stenu sa vodorovne naskrutkuje drevený rošt. Hrúbka roštu by mala zodpovedať hrúbke izolantu. Rozostup roštu vo vertikálnej polohe by mal zodpovedať šírke izolačných dosiek zmenšenej zhruba o 2 cm, aby izolácia držala bez ďalšieho upevnenia.

  • Do vzniknutého vodorovného roštu sa vkladajú izolačné dosky. Izoláciu je nutné prekryť vysoko difúznou fóliou. Táto fólia je schopná prepúšťať vlhkosť smerom z interiéru do exteriéru a zároveň chrániť tepelnú izoláciu a aj samotnú stavbu pred dažďovou vodou, ktorá môže prejsť cez obklad fasády.

  • Nasleduje zvislý rošt, laty o hrúbke 3 – 6 ,cm ktoré sú od seba vzdialené asi 6 cm podľa druhu obkladu. Vytvárajú po celej výške steny neprerušenú vzduchovú medzeru, ktorá má za úlohu odvetrávať prechádzajúcu vlhkosť. Aby správne fungovala, musí mať v spodnej časti otvory ktorými sa bude nasávať suchý vzduch a v hornej ktorými bude vychádzať vzduch vlhký. Takáto vzduchová medzera slúži aj v letných mesiacoch ako chladenie, takže nedochádza k prehrievaniu stavieb.

 Pozrite si doporučené produkty pre danú oblasť izolácie


 

Odborný Poradca

Ing. Martin Garaj
Aplikačný manažér Knauf Insulation

Cenové ponuky

Kontaktujte
obchodných zástupcov Knauf Insulation
v ktoromkoľvek regióne a
vyžiadajte si cenovú ponuku.