ZDRAVÉ ZATEPLENIE

PRE VÁŠ DOM

Vnútorné priečky
  • Na optické, prípadne konštrukčné oddelenie stien v interiéroch sa požívajú sadrokartónové priečky a polopriečky, ktoré sú ideálnym riešením.

  • Ak potrebujete oddeliť miestnosť od okolitého hluku, vhodným riešením je dvojité opláštenie sadrokartónovej konštrukcie vyplnené minerálnou izoláciou. Táto kombinácia je výbornou zvukovou izoláciou, ktorou dosiahnete súkromie. Dôležité je, aby zvuková izolácia vypĺňala celú plochu konštrukcie bez medzier. Pružnosť a stlačiteľnosť minerálnych vlákien zaisťuje dokonalé vyplnenie priestoru dutiny a tesný styk susedných dosiek. Najvyššiu spoľahlivosť akustickej izolácie dosiahneme celkovým vyplnením hrúbky dutiny.

  • Zvukové mosty - vznikajú v spojoch rôznych konštrukcií. Považujú sa za najrušivejšie vplyvy zasahujúce do komfortu bývania.

  • Pri vnútorných stenách musíme v prvom rade zaistiť čo najvyššiu akustickú vlastnosť danej konštrukcie, ktorou je vzduchová nepriezvučnosť, teda schopnosť konštrukcie brániť prenosu zvuku z jedného priestoru do druhého.

Pokoj a súkromie

V interiéri často potrebujeme opticky alebo konštrukčne oddeliť pracovný alebo relaxačný kútik, prípadne kuchyňu alebo predsieň od obývačky. Sadrokartónové priečky a polopriečky sú ideálnym riešením. Ak potrebujete oddeliť miestnosť od okolitého hluku, vhodným riešením je dvojité opláštenie sadrokartónovej konštrukcie vyplnené minerálnou vatou. Táto kombinácia je najlepšou zvukovou izoláciou, ktorou dosiahnete absolútne súkromie.

„Ak použijete k výstavbe takýchto priečok ekologické materiály, získate tak navyše aj príjemné ovzdušie v interiéri. K zdravej klíme môže prispieť ekologická minerálna vlna vyrobená z prírodných materiálov bez použitia formaldehydu. Ľahké priečky sú veľmi obľúbené aj pri rekonštrukciách bytového jadra.

Pri správnom nastavení profilov zavesíte na sadrokartónovú stenu záchodovú misu, bidet i umývadlo. Umožní vám tiež pohodlnú inštaláciu podomietkovej splachovacej nádrže a umiestnenie vodovodných rozvodov.

Ako sadrokartón využiť na riešenie technickej šachty

Veľmi dôležité je aj riešenie technickej šachty. Mala by byť dôkladne zvukovo izolovaná a izolácia by mala byť umiestnená zo všetkých strán, na ktorých susedí s obytnými miestnosťami. Tvárnice, ktoré sa na rekonštrukcie bytov používajú sú veľmi slabým zvukovým izolantom. Keď porovnáme tvárnicu s hrúbkou 10 cm a dvojitý sadrokartón vyplnený minerálnou vlnou v tej istej hrúbke, vidíme veľký rozdiel.

Tvárnica má nepriezvučnosť 35 – 37 dB, sadrokartónová konštrukcia dosahuje až 53 – 56 dB. Rozdiel 20 dB je pri izolácii obytného interiéru obrovský. „Ideálnou kombináciou pre zvukovú izoláciu je spojenie ekologickej minerálnej vlny so sadrokartónom – vlna eliminuje zvuky s vyššími frekvenciami a tvrdší sadrokartón zas tóny v nižších frekvenčných hladinách. Takáto zvuková izolácia je omnoho účinnejšia ako vymurovanie priečky z pórobetónových tvárnic, zachytí o 20 dB hluku viac ako tvárnice s rovnakou hrúbkou.

Na zabránenie prenosu zvuku by mali byť všetky zvukovo – izolačné profily upevňované na stenu a strop podlepené tesniacou páskou aby zabránili zvukovým mostom.

Spoločenské zásteny

V spoločenskej zóne každého obydlia je potrebné umiestniť veľa zariadení, ktoré nám uľahčujú a spríjemňujú život. Televízor, audiovizuálna elektronika, reproduktory, počítače, ale aj kuchynské spotrebiče ako kávovar, rýchlovarná kanvica či mixér prinášajú do priestoru metre káblov a vyžadujú si kopu zásuviek. Ukryť elektrické šnúry dokáže sadrokartónový „schodík“ pod stropom alebo na podlahe v rohu miestnosti.

Úplne elegantným riešením je však predsadená, sadrokartónová stena, do ktorej sa dajú rozmiestniť aj zásuvky tak, aby by ich bolo dosť práve na miestach, kde to potrebujeme. Takúto stenu treba vopred dobre premyslieť, ak by ste na ňu totiž chceli zavesiť skrinky, televízor alebo doplnky, je potrebné profily konštrukcie vopred vystužiť, aby predmety udržala. Dá sa to urobiť aj dodatočne špeciálnymi úchytnými systémami alebo kotevnými skrutkami.Pozrite si doporučené produkty pre danú oblasť izolácie


 

Odborný Poradca

Ing. Martin Garaj
Aplikačný manažér Knauf Insulation

Cenové ponuky

Kontaktujte
obchodných zástupcov Knauf Insulation
v ktoromkoľvek regióne a
vyžiadajte si cenovú ponuku.