5 chýb, ktoré môžu stáť vašu strechu život

5 chýb, ktoré môžu stáť vašu strechu život

Zateplenie šikmej strechy môže úspešne zvládnuť aj šikovný laik, keď má dostatok vedomostí a odbornú radu a pomoc. Aj profesionál však môže strechu pokaziť, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Poradíme vám, ktoré chyby sú pri nej najčastejšie.

 

Nešetrite na hrúbke izolácie

Na túto chybu už doplatilo mnoho majiteľov domov. Keď je vrstva izolácie príliš tenká alebo nesúvislá, šikmá strecha nás nedokáže ochrániť pred chladom a horúčavou. Priestor pod ňou je potom v zime ťažko vykurovateľný a v lete prehriaty. Pritom oproti celkovým nákladom na stavbu alebo rekonštrukciu strechy tvorí cena za tepelnoizolačný materiál minimálny podiel. Donedávna sa strechy bežne izolovali len medzi krokvami, dnes sú však potrebné minimálne 2 vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke najmenej 26 cm. Ideálne sú vláknité materiály, akými sú produkty z minerálnej vlny, ktoré vďaka svojej pružnosti vypĺňajú priestor medzi krokvami „natesno“. Ak nechcete stratiť príliš veľa centimetrov zo svetlej výšky podkrovia, pouvažujte nad tepelnou izoláciou s lepším, teda nižším parametrom lambda ƛ, ktorá zabezpečí lepšiu izoláciu pri menšej hrúbke. Dnes môžeme na trhu nájsť hodnoty vyššieho štandardu 0,032 – 0,034 alebo 0,035 až 0,037 W/m.K, čo je dnes bežný uspokojivý štandard pre úspory tepla v zime. Vlastnosti izolácie rozoznáte podľa čísla v názve produktu, napríklad Unifit 035 a Unifit 037. Pre zdravú klímu v podkroví je vhodná ekologická minerálna vlna s technológiou ECOSE vyrobená z prírodných materiálov s použitím spojivovej technológie bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív. Potrebnú hrúbku izolácie vašej strechy pre splnenie legislatívnych požiadaviek a náklady na minerálnu izoláciu môžete zistiť na www.ecose.sk.

Ukladajte izoláciu bez medzier

Medzery vo vrstve izolácie vytvoria veľmi skoro tepelné mosty a následne poruchy strechy a plesne. Pre tepelnú izoláciu šikmej strechy sa na trhu najčastejšie využívajú produkty z minerálnej vlny, ktoré sa vďaka vláknitej štruktúre prispôsobujú nerovnostiam v strešnej konštrukcii a dokonale vypĺňajú medzikrokvový priestor. Prvým krokom je rezanie izolácie na potrebný rozmer. Kvôli tesnosti je potrebné narezať ju s miernym presahom. Odporúčame rezať s presahom približne 2 cm, podľa našich skúseností sa takýto „prebytok“ dá optimálne napasovať do konštrukcie. Pri ukladaní treba dbať na to, aby nevznikli medzery medzi izoláciou a krokvami. Spoje izolácie oboch vrstiev nemajú byť nad sebou, ukladať ich treba striedavo tak, aby všetky miesta spojov v prvej vrstve boli prekryté.

Parozábrana z interiéru musí byť dokonalá

Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá parotesnou zábranou. Práve nesprávne zabudovanie parotesnej fólie do konštrukcie býva častým nedostatkom pri zatepľovaní. Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, pary z interiéru preniknú do konštrukcie, znehodnotia tepelnú izoláciu a začnú sa prejavovať vážne dôsledky kondenzácie. K ďalším chybám, ktorých by sa mali laici i profesionáli vyvarovať, patrí nahrádzanie odporúčaných parozábran lacnými stavebnými fóliami alebo materiálmi určenými na balenie, ktoré nemajú požadované vlastnosti a zateplenie strechy nenávratne poškodia. Na trhu nájdete viac typov parozábran. Pre uspokojivý výsledok odporúčame informovať sa pri nákupe u odborníkov, aký typ je pre vašu konštrukciu vhodný. Špeciálna parozábrana Homeseal LDS FlexPlus s premenlivým difúznym odporom zabezpečí funkčnosť šikmej strechy na dlhé roky používania stavby.

Nevpustite vlhkosť do vnútra strechy

Pre dosiahnutie súvislej parozábranovej vrstvy použijeme na napojenie parozábranovej fólie na murivo tesniace pásiky. Tesniaci pásik s hrubšou vrstvou lepiacej vrstvy je dobré nalepiť súvisle na omietku po obvode šikmej strechy ešte pred aplikáciou parozábranovej vrstvy. Pre jej celistvosť je potrebné prelepiť aj vzájomné styky. Používajú sa na to špeciálne lepiace pásky, na miestach spojov s murivom, kde páska môže strácať lepivosť, je vhodné použiť správny tmel. Miesta, kde sa parozábrana poruší, je nutné tiež opraviť tesniacou páskou. Na páskach sa šetriť neoplatí. Tie s vyššou cenou majú vyššiu kvalitu a lepšiu lepivosť, čo môže byť pri kvalite zateplenia rozhodujúce. Nekvalitné pásky prepustia do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti. Doplnky zateplenia - lepiacu pásku pre vzduchotesné spoje či tesniaci tmel zo systému HOMESEAL LDS dostanete do konca novembra 2018 so zľavou 30%.

Nepleťte si poistnú hydroizolačnú fóliu s parozábranou

Aj keď sa to bude možno zdať neuveriteľné, stáva sa, že fólie sú často zamieňané. Je to pre strechu fatálna chyba. Poistná hydroizolačná fólia, nazývaná aj difúzna, čiže paropriepustná, membrána, má byť umiestnená navrchu, pod strešnou krytinou a jej úlohou je chrániť konštrukciu strechy pred zatečením zrážkovej vody. Zároveň by však mala prepúšťať pary zvnútra konštrukcie. Parozábranová fólia má byť upevnená zo strany interiéru a zachytáva pary, ktoré z neho unikajú, aby neprenikli do tepelnej izolácie v konštrukcii strechy a neznehodnotili ju. Oplatí sa pri nákupe podrobne informovať o vlastnostiach fólií a neriadiť sa pri výbere farbou alebo cenou.KNAUF INSULATION 2019 | created by people in ARSYline

Upozornenie
Zavrieť