5 znakov, podľa ktorých spoznáte zdravé bývanie

5 znakov, podľa ktorých spoznáte zdravé bývanie

Máte pocit, že nežijete práve najzdravšie? Sú veci, ktoré sa zmeniť nedajú, ale vo svojom príbytku si môžete vytvoriť naozaj zdravé bývanie. Ak u vás doma niektorá z týchto položiek chýba, mali by ste uvažovať nad zmenou. 

Dostatok svetla

Ľudský organizmus na temný interiér reaguje pomaly, ale isto. Premáha nás skľúčenosť, únava, zhoršuje sa zrak. Nemusíme zväčšovať okná, stačí, keď ich nezakryjeme hrubými a nepriehľadnými závesmi. Žalúzie či rolety tiež treba nastaviť tak, aby vpustili každý prichádzajúci lúč slnka, hlavne v zime a prechodnom období. Dôležité je aj umelé osvetlenie, radšej si vytvorte viac svetelných ostrovov pomocou rôznych lampičiek a bodových svietidiel, aby ste pri žiadnej činnosti nemuseli „žmúriť“. Nerátajte watty, tie sú dnes pri úsporných žiarovkách nízke, dôležitý je však správny svetelný tok a farba svetla. Pri čítaní nám postačí asi 300 – 400 lumenov, kuchyňa a obývačka si vyžaduje aj 600 – 700 lumenov.

Akurátna vlhkosť

Príliš vlhký vzduch nám zas ako prvé signalizujú naše steny a zariadenie. Na chladnejších miestach sa zráža voda, tvoria sa fľaky a následne plesne. Problémovými miestami sú veľmi často rohové časti kúpeľní a kuchýň, kde najčastejšie kondenzujú vodné pary, ktoré vznikajú pri varení, praní alebo sprchovaní. Problémom sa môžete vyhnúť, ak budete pri varení používať digestor a v kúpeľni zasa odvetrávací ventilátor. Vo vlhších tehlových domoch treba trochu pritvrdiť - pre znižovanie vlhkosti je nutné nezakrývať radiátory závesmi, nesušiť bielizeň vnútri a nábytok neprisúvať úplne k stenám. Pri zatepľovaní domov so zvýšenou vlhkosťou zvoľte ako tepelnoizolačný materiál minerálnu vlnu. Umožníte rýchlejšie odparovanie vlhkosti cez konštrukciu, pretože je priedušná, hovorovo sa vraví, že „dýcha“.

Zabráňte plesniam

Ak ste nechali vlhkosť vo vašom obydlí šafáriť príliš dlho, môžu sa u vás natrvalo usadiť plesne. Keď nezakročíte včas, ich spóry sa rozrastú do hlbších vrstiev a ťažko sa odstraňujú. Uvoľňujú sa totiž do ovzdušia a môžu vyvolať opakované infekcie dýchacích ciest, zápaly spojiviek a nosovej sliznice hlavne u citlivých jedincov, detí a alergikov. Nepekný sivo – zelený výkvet však bohužiaľ nevzniká len v starších vlhkých domoch. Môžeme ho nájsť aj v príliš rýchlo dokončených novostavbách alebo nesprávne zateplených domoch. Kritickými miestami sú rohy a kúty miestností, miesta osadenia okien alebo spoje vonkajšej steny s balkónovými doskami, takzvané tepelné mosty. Plesne po zateplení spôsobuje príliš tenká alebo narušená tepelná izolácia, ale aj nepriedušné vrstvy na vonkajšej stene. Pri zatepľovaní sa oplatí preveriť si stavebnú firmu, ktorá si dá záležať na netesnostiach a vybrať si zdravé stavebné materiály. Odborníci odporúčajú minerálnu vlnu, ktorá zabezpečuje vysokú paropriepustnosť, výborne tepelne izoluje a zároveň chráni pred požiarom a tlmí hluk z exteriéru.

Uprednostňujte prírodné materiály

Plasty sa dnes nachádzajú takmer všade a úplne sa im vyhnúť sa nám asi nepodarí. Je dobré vylúčiť z nášho domova aspoň syntetiku, ktorá prichádza do kontaktu s jedlom a pitím a tiež na miestach, kde je vystavená vyšším teplotám. Tam sa totiž najviac uvoľňujú škodlivé látky. V kuchyni môžeme nahradiť plasty drevom, nerezom, sklom či keramikou. Na prírodné materiály je však dobré myslieť už pri stavbe alebo rekonštrukcii. Môže to byť tehla, drevo, kameň, ale aj tepelnoizolačná vrstva. Keď si vyberiete minerálnu vlnu Ecose bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív, môžete mať istotu, že vo vašom interiéri bude vždy zdravá klíma.

Ekologické nátery

Pri maľovaní stien a natieraní nábytku, podláh i radiátorov v interiéri by sme mali zvlášť venovať pozornosť zloženiu náterových materiálov. Ekologické farby či nátery by mali byť samozrejmosťou, sú totiž oveľa bezpečnejšie pre zdravie obyvateľov priestoru. Väčšina náterov a farieb na našom trhu obsahuje 40 – 60 % prchavých organických látok používaných ako rozpúšťadlá a riedidlá. Za bezpečné môžete považovať tie, ktoré sú riediteľné vodou. Pri výbere si všímajte ich označenie. Pozor, nenechajte sa pomýliť rôznymi „ekoznačkami“ na obale. Napríklad tzv „Zelený bod“, ktorý sa používa na českých výrobkoch, nezaručuje neškodnosť farby, znamená len to, že výrobca prispel na recykláciu obalu. Naopak, spoľahlivou značkou je „Ekologicky šetrný výrobok“. Tieto výrobky garantujú, že neobsahujú ťažké kovy, rakovinotvorné alebo toxické látky.KNAUF INSULATION 2019 | created by people in ARSYline

Upozornenie
Zavrieť