6 krokov k zvukovej pohode v domácnosti

6 krokov k zvukovej pohode v domácnosti

Radosť z domácej pohody nám často zvykne kaziť nadmerný hluk. Či už prichádza z nášho interiéru alebo zvonku, môžeme sa pred ním chrániť. Máme pre vás 6 riešení najčastejších „zvukových“ problémov v domácnosti.


1. Zvuky sa rozliehajú ako v telocvični

Ak máte pocit, že sa vo vašom obytnom priestore všetko ozýva, môže to byť spôsobené nadmerným odrážaním zvukov od veľkých tvrdých povrchov. Pri dnešnom trende paluboviek, dlažieb a minimalistického zariadenia sa ich v každom byte či dome nájde dosť. Ak vám to prekáža, postačí ak niektoré tvrdé plochy „zmäkčíte“. Znamená to pridať trochu bytového textilu – koberčeky, záclony či závesy, vankúše, a doplniť prázdne kúty interiérovými rastlinami alebo dekoráciami. Tlmiť odraz zvukov pomáhajú aj obklady stien materiálmi, ktoré zvuky pohlcujú, napríklad drevovláknitými doskami Heraklith, ktoré majú aj zaujímavý dizajn.


2. Buchoty v domácnosti 

V každej domácnosti sa pravidelne vykonávajú činnosti, ktoré spôsobujú výrazný hluk. Patrí medzi ne „tancujúca“ práčka, mixér, klepanie rezňov alebo vysávač. Hluk stíšiť nedokážeme, ale môžeme zabrániť, aby vibrácie prenikli do okolitých stien, ktoré ho prenášajú ďalej. Práčku nesmieme opierať o stenu či iné pevné zariadenie, ktoré sa steny dotýka a jej podstavu treba podložiť podložkou z mäkkého plastu. Ak chcete zabrániť prenosu hluku z kuchynskej pracovnej dosky, mala by byť od steny oddelená zvukovo izolačným pásikom. Ešte účinnejšie je ukotvenie pracovnej dosky pred predsadenú sadrokartónovú stenu vyplnenú minerálnou izoláciou, ktorá má odizolované všetky zvukové mosty, čiže pripojenie k podlahe, stropu a ostatným stenám. Takéto riešenie sa používa v zahraničí a je veľmi účinné.


3. Hluk odvedľa

Či už vás trápi nadmerným hlukom sused alebo váš rodinný príslušník, riešením môže byť zvuková izolácia interiérovej steny, čiže priečky. Najúčinnejším riešením je predsadenie, resp. zavesenie obkladu zo sadrokartónu, vyplneného materiálom s vysokou schopnosťou pohlcovať zvuk - minerálnou vlnou. Treba však pamätať aj na izoláciu zvukových mostov a umiestniť zvukovo izolačné pásiky na miesta, v ktorých sa predsadená stena spája s inými stenami. Nesmieme zabúdať ani na otvory, akými sú dvere, okná, elektrické zásuvky či šachta. Pre podporu zdravej klímy v interiéri použite ekologickú minerálnu vlnu s ECOSE technológiou, z prírodných materiálov  bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív, má vynikajúce tepelnoizolačné a akustické vlastnosti. Ďalšie decibely môžete získať špeciálnym sadrokartónom. Vyššiu triedu ochrany proti hluku ponúkajú sadrokartónové dosky Knauf RED Piano (nad 53 dB), Diamant (nad 57 dB) a Knauf Silentboard (62 dB).


4. Súkromie v kúpeľni a zvuky zo šachty

Netreba zabúdať ani na zvukovú izoláciu technickej šachty, kúpeľne a WC. Tvárnice, ktoré sa na rekonštrukcie bytov používajú, sú veľmi slabým zvukovým izolantom. Ideálnou kombináciou pre zvukovú izoláciu je minerálna vlna so sadrokartónom. Keď porovnáme tvárnicu s hrúbkou 10 cm a dvojitý sadrokartón vyplnený minerálnou vlnou v tej istej hrúbke, vidíme veľký rozdiel. Tvárnica má nepriezvučnosť 35 – 37 dB, sadrokartónová konštrukcia dosahuje až 53 – 56 dB. Rozdiel 20 dB je pri izolácii obytného interiéru obrovský. Ľahké priečky nezaťažia staticky konštrukciu budovy, ich budovanie je rýchle a čisté, nevyžadujú si ani dlhú dobu zasychania, ako murivo. Na trhu sú k dispozícii sadrokartónové dosky určené špeciálne do kúpeľní, napríklad Knauf Green s vyššou vlhkosťou alebo Knauf Drystar-Board do mokrých priestorov. Nemusíte sa báť zavesiť na ne umývadlo, záchod, bidet či skrinky. Jedna „hmoždinka“ pri správnom vystužení a kotvení  sadrokartónovej konštrukcie udrží hmotnosť až 80 kg.


5. Rezko od podlahy

Podlaha môže byť veľmi nepríjemným zvukovým mostom, v rodinnom dome i v paneláku, hlavne pri priestoroch bez kobercov. Prieniku tzv. kročajového hluku do stropu pod ňou zabráni izolácia uložená pod betónovým poterom oddelenom od stien dilatačným okrajovým pásikom. Prerušenie všetkých akustických mostov môžeme optimálne docieliť doskami z minerálnych vlákien. Bežný polystyrén nie je veľmi dobrým zvukovým izolantom, je pomerne tvrdý a nepohlcuje zvuky tak dobre ako minerálna vlna.


6. Stropné riešenia

Ak nám robia problém susedia nad nami, prípadne bývame pod strechou a potrebovali by sme sa izolovať aj tepelne, je dobré pouvažovať o stropných podhľadoch. Sú veľmi diskrétne a praktické, dajú sa do nich uložiť aj technické rozvody domácnosti. Štandardné závesné podhľady sú sadrokartónové dosky upevnené na závesnom systéme oceľových profilov  vyplnené mäkkou izoláciou z minerálnej vlny. Izolácia stropu pohlcuje zvuky a tak môže v interiéri čiastočne znížiť aj odrážanie zvukov, ktoré vznikajú vo vašej domácnosti.



KNAUF INSULATION 2019 | created by people in ARSYline

Upozornenie
Zavrieť