Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?

Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?

Majitelia drevostavby v Žarnovici v nej už prežili tri letá a tri zimy. Energeticky pasívny štandard svojho domu si veľmi užívajú a za nič by ho nemenili.

Úspory energie cítia každý mesiac

Celková energetická spotreba ich domácnosti je taká nízka, že všetky zariadenia v dome sú napojené na elektrickú sieť. Okrem spotrebičov je to vetrací systém s rekuperáciou a podlahové vykurovanie. Za mesiac platia približne 60 €, zahŕňa to celú energetickú spotrebu domácnosti. V januári 2017, keď boli výnimočne tuhé mrazy, sa im platba zvýšila o 10 €.

Prečo práve drevostavba?

S nápadom prišiel majiteľ domu, ktorý dlho pracoval v Nórsku a tam sú drevostavby bežnou stavbou. Manželku spočiatku od drevostavby odrádzali správy zo sveta, kde niekedy videla zábery, ako drevený dom „odfúkne“ víchrica. Majiteľ domu aj stavbyvedúci ju však ubezpečili, že dom bude dôkladne ukotvený a dnes uznáva, že sa nie je čoho báť.

Ako sa v dome udržiava správna teplota v lete a v zime

Vonkajšie steny jednopodlažného domu sú veľmi dobre tepelne izolované. Hrubá vrstva minerálnej vlny, celkovo okolo 30 cm, chráni dom pred tepelnými zmenami. Po celý rok udržiava klímu v dome rekuperácia, temperuje ju na nastavenú teplotu. Systém zapne alebo vypne podľa potreby. V lete stačí, keď sklopia vonkajšie žalúzie a dom si udržiava stabilnú príjemnú teplotu. Tak to bolo aj keď bolo vonku 36°C. V zime začínajú v bytovkách vykurovať už v polovici októbra a v pasívnom dome v Žarnovici však zapínajú vykurovanie až koncom novembra, aj to len rekuperačné. Podlahové sa zapína až vtedy, keď prídu dlhodobé mrazy. „Je to úžasné, tešiť sa každý deň z práce domov, kde vás čaká príjemná klíma. Určite k tomu prispieva aj prievzdušná izolácia z minerálnej vlny, ktorá u nás vytvára tzv. difúzne otvorenú fasádu,“ dodáva majiteľka domu.

Vyvracajú predsudky voči drevostavbám

Klebety niekedy hovoria, že ich napadnú škodcovia, hlodavce, že majú tenké steny a počuť v nich každý hluk. V žarnovickom dome však žiadnych škodcov ani hlodavce nezaznamenali. Zvuková izolácia je úplne v poriadku, hluk z ulice k nim nedolieha a to bývajú pri hlavnej ceste. Dnes sú veľkými zástancami ekologického a energeticky pasívneho bývania. Často k nim prídu návštevy, záujemcovia o pasívne domy, pozrieť sa, ako dom vyzerá a ako sa v ňom býva. Odchádzajú vždy príjemne naladení.


Ak vás tento článok zaujal a tiež premýšľate o zateplení šikmej strechy, mohol by byť pre vás užitočný náš
E-BOOK, ktorý si môžete bezplatne stiahnuť zde.KNAUF INSULATION 2019 | created by people in ARSYline

Upozornenie
Zavrieť