Chceli bývať zdravo a úsporne, podarilo sa!

Chceli bývať zdravo a úsporne, podarilo sa!

Mladí manželia sa rozhodli pre typovú drevostavbu po nepríjemných skúsenostiach z prenájmov vo vlhkých a studených murovaných domoch. K ich rozhodnutiu, samozrejme, prispelo aj to, že chceli bývať vo svojom čím skôr.

Výhody moderných nízkoenergetických drevostavieb neboli pre majiteľov domu v Ivanke pri Dunaji tajomstvom už pred stavbou. Mladý architekt a projektantka totiž práve tento model s názvom Family Modern aj niekoľko podobných pre firmu Dom Snov tiež sami navrhovali. Vedeli teda veľmi dobre, do čoho idú. „Chceli sme drevostavbu a išli by sme do nej znovu. Páčia sa mi ekologické projekty a na našom dome oceňujeme hlavne príjemnú klímu a komfortnú tepelnú pohodu počas celého roka,“ hovorí majiteľka Stanka.


Prvý a jedinečný

Majiteľom domčeka sa pozdávala aj kúpna cena. Vystihli totiž v expozícii Dom snov na výstave Coneco akciu a získali aj zľavu za to, že budú záujemcom ponúkať prehliadku vzorového domu. „Máme vlastne prototyp domu, prvý bol na Conecu, ale aj ten sa už predal. Odvtedy sa niektoré materiály už vymenili a vychytali sa muchy,“ vysvetľuje majiteľka. Návštevníci k nim chodia často a bývajú príjemne prekvapení. Dom totiž pôsobí iným dojmom, keď je už „zabývaný“. Bývajú v ňom už šiesty rok, prispôsobili si ho vlastným potrebám a tak dokážu budúcich majiteľov upozorniť na detaily, na ktoré treba myslieť vopred.     


Kto hľadá, ten nájde

Mladí manželia si pozemok vyberali dlho, ponuky developerov boli často veľmi nevýhodné. Keďže chceli postaviť aj bývať čím skôr, nakoniec rozhodlo, že v Ivanke získali pozemok aj so stavebným povolením, s ľahkou dostupnosťou k inžinierskym sieťam a hlavne s príjemnými susedmi. Stavbu sa im podarilo zavŕšiť v rekordne krátkom čase. V júni začali robiť základovú dosku a v polovici septembra sa do domu sťahovali. Pri zariaďovaní mali od začiatku jasné predstavy a tak na úžitkovej ploche 99,71 m² využili každý centimeter priestoru. V súčasnosti sú dvaja, takže je pre nich dôležitejšia pracovňa, majú však 5- izbový variant, ktorý ráta aj s detskými izbami. „Niektorým sa zdajú vnútorné priestory malé, sú však útulné a poskytujú miesto pre všetko, čo potrebujeme,“ dodáva majiteľka.


Čerstvý vzduch aj teplo na želanie

Majitelia si pochvaľujú rekuperačnú jednotku, ktorá interiér vhodne vetrá, odvádza vlhkosť a v lete poskytuje aj režim pasívneho chladenia. „V horúčavách murované steny akumulujú teplo, ale naša drevostavba sa prehrieva úplne minimálne. Rekuperácia nám navyše v priebehu noci celý dom vyvetrá a ochladí,“ hovorí majiteľka. Veľké okná chceli kvôli pasívnym slnečným ziskom, preto je aj terasa tienená len ľahkou pergolou, aby nebránila prístupu denného svetla do pracovne a obývačky. V chladnom období predstavujú solárne zisky aj 5°C. V horúčavách ich teplo netrápi, ochránia ich pred ním vhodne polohované exteriérové žalúzie.


Energia pod kontrolou

Dom je v nízkoenergetickom štandarde, spotreba primárnej energie je v kategórii A1. Keby využíval aj alternatívny zdroj energie, dostal by sa na energeticky pasívnu hranicu A0. Majitelia sú však s energetickou spotrebou spokojní, mesačne sa ich platby za energie pohybujú na 80 – 90 eurách, čo zahŕňa aj spotrebu počítačov a tlačiarní, ktoré dlhodobo využívajú  na pracovné účely, keďže často pracujú z domu. K príjemnej klíme v interiéri prispieva aj dôkladná tepelná izolácia a okná s izolačnými trojsklami. Prierez vonkajšej steny tvorí až 70 % tepelná izolácia, dokopy približne 25 cm. Strecha je tiež dôkladne zateplená minerálnou vlnou s hrúbkou 28 cm. Domácnosť využíva len elektrickú energiu – prízemie vykuruje elektrické podlahové vykurovanie, poschodie prikurujú pri nižších teplotách elektrické konvektory, teplú vodu pripravuje boiler, v kuchyni je indukčná varná doska. Krbové kachle na drevo a pelety používajú hlavne pre príjemný pocit a estetický dojem.


V zdravom dome zdravý vzduch

Drevostavbu odporúčajú ako zdravé bývanie všetkým, ale hlavne alergikom. Sami si overili na vlastnom zdraví, že sa im problémy s dýchacími cestami v dome zlepšili. V dome sa darí aj bytovým rastlinám, keďže na rozdiel od suchých bytov je v ňom ideálna vlhkosť 54 %. Ich dom je difúzne uzavretou stavbou, požadovanú vzduchotesnosť vie potvrdiť aj blower door test. „Je to výborné hlavne kvôli tomu, že keď si raz vykúrite, už vám teplo neunikne. Keď je u nás návšteva, vykurovanie vypínam, pretože sa za chvíľu vyhreje aj prítomnosťou ľudí v interiéri,“ dodáva majiteľka.

Ak vás tento článok zaujal a tiež premýšľate o zateplení šikmej strechy, mohol by byť pre vás užitočný náš
E-BOOK, ktorý si môžete bezplatne stiahnuť zde.KNAUF INSULATION 2019 | created by people in ARSYline

Upozornenie
Zavrieť