Dom využitý naplno

Dom využitý naplno

Mladí manželia sa rozhodli pre rodinný dom v Chorvátskom Grobe krátko pred svadbou. Typový dom Uno si vybrali kvôli kompaktnému tvaru bez poschodia a nízkym nákladom na energie. Po piatich rokoch môžu potvrdiť, že stavili na správne karty. 

Príbeh majiteľov domu v Chorvátskom Grobe pôsobí ako scenár k romantickému filmu. V čase, keď sa rozhodli vziať sa, začali hľadať aj spoločné bývanie. Zaujal ich vzorový dom spoločnosti Dom snov na výstave v bratislavskej Inchebe a tak predali svoje dva byty v Bratislave a pustili sa do budovania spoločného domova. Vzali sa v júni, o týždeň na to im položili základovú dosku a začiatkom septembra sa sťahovali. Proces výstavby trval necelé 3 mesiace. „Všetky fázy prípravy neboli až také romantické,“ upozorňuje majiteľka Táňa, „museli sme si vybavovať prípojku na plyn a elektrinu a to nás trochu potrápilo.“ Ako ďalej dodáva, našťastie mali podporu „All inclusive“ od firmy Dom snov, takže všetko ostatné zabezpečili oni. Stavebná firma im dokonca poskytla aj kachličky do kúpeľne, ktoré sa im páčili. Rozhodli sa pre jednopodlažný model Uno, aby nemuseli chodiť po schodoch. Drevostavba bola ich voľbou preto, že im záležalo na nízkych nákladoch za energie a nechceli strácať čas dlhou stavbou. Dnes v dome bývajú 5 rokov a úplne sa im potvrdilo, že ich voľba bola správna.


Všetko má svoje miesto

Výber typu domu bol úlohou majiteľky Táne. Model Uno ju zaujal hlavne preto, že nemá žiadne zbytočné komunikačné priestory, ako sú napríklad dlhé chodby. „Náš dom má 92 m2, ale z toho je veľmi veľký podiel prakticky využiteľnej plochy. Celý priestor je efektívne využitý,“ hovorí majiteľka. Ich životný priestor rozširuje navyše terasa i kultivovaná záhrada, ktorú si riešili sami podľa svojich predstáv. Všetky zóny v dome majú svoju funkciu pre požiadavky svojich obyvateľov a každý centimeter je dokonale využitý. Aby majiteľka získala čo najviac úložných priestorov, do každej izby dala vstavať šatníkovú skriňu až po strop, ktorá využíva aj miernu strešnú šikminu tejto časti domu. „Pre nás dvoch a našich dvoch psíkov je tento priestor ideálny,“ dodáva Táňa.


Leto v drevostavbe

V letných horúčavách sa dom neprehrieva ako bežné tehlové domy, ktoré akumulujú teplo a sálajú. Večer, keď zájde slnko, vyvetrá sa a je v ňom príjemne. Podľa majiteľky veľmi pomáhajú aj vonkajšie žalúzie so širokými lamelami a klimatizácia. „Tým, že je celá stavba kompaktná, jednoduchého tvaru bez členitej dispozície, stačí jedna klimatizačná jednotka pre celý dom,“ vysvetľuje.


Tepelná pohoda za málo peňazí

V zime sa zas celý dom ľahko vykúri. Vykurujú teplovodným podlahovým vykurovaním, ktoré je vyhrievané 40-litrovým plynovým kotlom. V čase, keď sa rozhodovali pre vykurovací systém, bol plyn podstatne lacnejší. Krbové kachle na drevo neslúžia na vykurovanie, berú ho ako „imidžovku“ a používajú ich hlavne pre príjemný pocit počas zimných večerov. Nakoniec, k príjemnej tepelnej pohode im podlahovka stačí. Spolu s oknami s izolačnými trojsklami a dôkladnou tepelnou izoláciou Knauf Insulation, ktorá tvorí až 70 % prierezu vonkajšej steny, dokopy približne 25 cm, im zabezpečí energeticky úsporný režim. Strecha je tiež dôkladne zateplená minerálnou vlnou s hrúbkou 25 cm. Nosnú konštrukciu tvorí KVH drevená rámová konštrukcia a sádrovláknité dosky Fermacell. Za energie platia mesačne najviac 80 eur a doteraz vždy mali aj preplatky.

 
Ak vás tento článok zaujal a tiež premýšľate o zateplení šikmej strechy, mohol by byť pre vás užitočný náš
E-BOOK, ktorý si môžete bezplatne stiahnuť zde.KNAUF INSULATION 2019 | created by people in ARSYline

Upozornenie
Zavrieť