Majitelia pôvodne vôbec nechceli stavať dom. Hľadali v Senci veľký prerobený byt pre 4 – člennú rodinu. Náhoda im však priniesla do cesty vhodný pozemok takmer v centre mesta a s podporou rodinného odborníka – projektanta sa pustili do stavby. Keďže majiteľ si povedal, že stavať nový dom v inom ako pasívnom štandarde nemá zmysel, zrodili sa plány na energeticky pasívnu drevostavbu. Drevstav Slovakia, ktorý dom realizoval, si vybrali pre výborné referencie a dlhoročné skúsenosti v oblasti drevostavieb. Výber sa im oplatil, majstri z Drevstavu boli rýchli, precízni, dodržiavali termíny a nezanechali žiadny neporiadok. „17. apríla sa začali kopať základy a v auguste už bolo v podstate všetko dokončené. Čakalo sa len na obklady, ktoré sme objednali po vlastnej linke,“ vysvetľuje majiteľka domu Zuzana.
Cena za pasívny štandard
Pasívny štandard dvojpodlažnej drevostavby potvrdili aj po ukončení stavby merania a blower door test. Majitelia v nej prežili dve zimy a jedno leto, takže už môžu komfort bývania hodnotiť. „Je to skutočne cítiť na nákladoch. V januári nám prišlo vyúčtovanie za 12 mesiacov a vychádzalo to približne 50 eur na mesiac za elektrinu. To zahŕňa spotrebu tepelného čerpadla, teda vykurovanie a ohrev teplej vody aj osvetlenia a všetkých elektrických spotrebičov v dome,“ dodáva Zuzana. Dom je vykurovaný zemným tepelným čerpadlom zem – voda s hĺbkovým vrtom cca 60 m, kde je stála teplota. Voda, ktorá tam cirkuluje, má dole 15 °C a keď sa vytiahne hore, stlačením sa ohreje na 50 – 60 °C a potom sa vedie do vykurovacieho systému. Spotreba elektrickej energie na vykurovanie je naozaj minimálna.
Či je zima a či leto
V lete sa majitelia v dome cítili veľmi príjemne. V lete im chladí interiér tepelné čerpadlo a dopomáha mu vetrací systémom s rekuperáciou. „Trochu som sa toho bála, lebo nemám rada, keď sú žalúzie stále zatiahnuté, ale nebolo to potrebné,“ hovorí s úsmevom Zuzana. Vonkajšie žalúzie so širokými lamelami mohli byť v lete natočené v miernom uhle a tak bolo v dome dostatok svetla, a napriek tomu sa interiér neprehrial. Po celé leto sa v ňom udržalo príjemných 23 – 24 °C, aj v priestoroch pod strechou. Dennú zónu majú otočenú na juhozápadnú stranu, ale nechceli si výhľad „zabarikádovať“ vysokým nepriehľadným plotom, zvolili radšej kríky, ktoré poskytnú dostatok súkromia i osviežujúcej zelene. Prirodzené tienenie im v lete od ulice poskytujú aj urastené kanadské javory. V zime zas stromy opadajú a domček inkasuje príjemné tepelné zisky z popoludňajšieho slnečného žiarenia.
Obálka domu
Energetický štandard zabezpečila kvalitná tepelná izolácia, dobré okná s izolačnými trojsklami a dôkladná eliminácia tepelných mostov na celej „obálke“ domu. Obvodová stena pozostáva zo sendvičovej konštrukcie, v ktorej je 20 cm izolácie z minerálnej vlny vo vnútri steny a 22 cm polystyrénu zvonka. „Keď sme tam dávali takú hrúbku izolácie, známi sa nám smiali, že takú izoláciu nedávajú ani na Orave. Ale my sme chceli mať tepelnú pohodu poistenú,“ spomína majiteľka domu. Vnútorné priečky sú sadrokartónové s izoláciou z ekologickej minerálnej vlny Ecose a vytvárajú dobrú akustickú pohodu. Ideálna je aj orientácia na svetové strany. Dom kopíruje líniu ulice a zároveň má dennú zónu otočenú na slnečnú stranu a technické priestory na severnú. Ako sa vraví, lepšie je raz vidieť, ako dvakrát počuť, a tak majitelia už zaznamenali zopár návštev záujemcov o podobný typ stavby. Dojem z ich príjemného domčeka pôsobí pravdepodobne veľmi pozitívne, pretože na základe obhliadky sa u realizátora, Drevstavu Slovakia, prihlásili už traja noví záujemcovia.
Foto: Knauf Insulation
Vizitka domu
Úžitková plocha: 173 m2 (Zahŕňa obe podlažia spolu s technickou časťou a garážou)
Realizátor: Drevstav Slovakia
Projekt: PROJEKT ATELIÉR s.r.o.