Hodí sa na šikmú strechu PUR pena či minerálna vlna?

Hodí sa na šikmú strechu PUR pena či minerálna vlna?

V poslednom období na Slovensku rastie počet firiem, ktoré ponúkajú zateplenie šikmej strechy novým spôsobom – pomocou PUR peny, aj pod názvom „chytrá izolácia“. Hoci je u nás overeným postupom zatepľovanie minerálnou vlnou, niektorí majitelia domov sa nechajú zlákať výhodnou ponukou. Je však skutočne výhodná? Opýtali sme sa odborníkov na výhody i nevýhody oboch riešení.

Tepelnoizolačné vlastnosti

Stavebné firmy ponúkajúce izolácie zo striekanej peny tvrdia, že oproti minerálnej vlne tepelne izolujú výrazne lepšie. Schopnosť tepelnej izolácie sa hodnotí parametrom lambda, teda súčiniteľom tepelnej vodivosti. Čím je nižší, tým lepšie materiál izoluje. Deklarovaná lambda minerálnych izolácií používaných na zateplenie šikmých striech sa pohybuje v rozmedzí λ = 0,030 - 0,040 W/mK. Na túto aplikáciu sa podľa stavbárov používajú mäkké striekané PUR peny s deklarovanou lambdou λ = 0,037 - 0,043 W/mK. Na prvý pohľad je jasné, že to žiadny tepelnoizolačný zázrak nie je, práve naopak, hodnoty PUR peny sú mierne vyššie.

Účinnosť izolácie

Dnes sa na zateplenie strechy používajú aspoň 2 vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke najmenej 26 cm. „Druhá vrstva prekryje krokvy a zabráni tak tepelným mostom v konštrukcii. Riešenie s minerálnou vatou a parozábranou je dlhodobo overené praxou,“ vysvetľuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation. Pri izolácii PUR penou sa bežne používajú hrúbky izolácie okolo 16 cm. Krokvy tak ostávajú nezakryté a znižuje sa účinnosť zateplenia tepelnými mostmi cez krokvy. V prípade nástreku peny v dvoch vrstvách však hrozí nespojitosť materiálov, vrchná vrstva sa odlupuje.

Ochrana pred parami z interiéru

Z vnútornej strany strechy je potrebné umiestniť účinnú a dobre upevnenú parozábranu, ktorá má ochrániť strešnú konštrukciu pred vlhkosťou z interiéru. Pri striekaní peny medzi krokvy je nutné spodnú vyčnievajúcu časť odrezať. Tým sa naruší difúzne uzavretý povrch a vlhkosť preniká do štruktúry peny. Žiadna striekaná pena nezaistí celoplošnú vzduchotesnosť. Pokiaľ sa toto podcení, každá netesnosť znamená výrazné tepelné straty a poškodenie drevených prvkov. V ochrane pred vlhkosťou teda vedie znovu riešenie s minerálnou vlnou a parozábranou.

Protipožiarna ochrana

Pri streche je nehorľavosť materiálov veľmi dôležitá. Všetky minerálne izolácie patria do triedy reakcie na oheň A1/A2, čiže sú nehorľavé. Striekané peny majú triedu reakcie na oheň C – E (podľa konkrétneho chemického zloženia). Sú vysoko horľavé, pri požiari sa z nich uvoľňuje silný toxický dym.

Skúsenosti stavbárov

Využívanie minerálnej izolácie a sadrokartónových systémov má u nás dlhú tradíciu. Na trhu je mnoho kvalifikovaných stavebných firiem preškolených od renomovaných výrobcov, na ktorých je možné aj obrátiť sa s žiadosťou o odbornú technickú radu. Naopak, PUR penu aplikujú často nekvalifikované stavebné firmy s malými skúsenosťami. Pri nesprávnej aplikácii hrozí, že pena zmenší objem a popraská, teda stratí tepelnoizolačnú schopnosť.

Výhodná cena

Minerálne izolácie je možné kúpiť za priaznivú cenu v širokej sieti stavebnín. PUR pena je niekoľkonásobne drahšia než minerálna vlna. Ak to z cenovej ponuky stavebnej firmy nie je jasné, potom sa snaží majiteľa domu ukrátiť na hrúbke izolácie alebo na iných položkách. Izolácia s použitím minerálnej vaty s porovnateľnými izolačnými vlastnosťami stojí užívateľa asi dva až trikrát menej ako izolácia penou.KNAUF INSULATION 2019 | created by people in ARSYline

Upozornenie
Zavrieť